שם ואנטי-שם

הומפייג' דה ניישן. בורמה בורמה בורמה אם אינני טועה, מקובל לקרוא למדינות בשם שבו הן קוראות לעצמן, וישראל היא דוגמה טובה לכך. מה הייתם אומרים אם ארה"ב, בריטניה ומדינות נוספות היא מסרבות לקרוא לה ישראל אחרי הכרזת המדינה, וממשיכות לכנות אותה פלסטין?

זה בדיוק מה שקורה עם מיאנמר. השם מיאנמר נבחר בשנת 98' על ידי החונטה הצבאית. יש אנשים שזה לא מוצא חן בעיניהם, אבל זה עדיין השם הרשמי של המדינה. מעניין לגלות שלא רק ארה"ב ובריטניה אינן מכירות בשם מיאנמר, גם בהארץ וב-The Nation, עיתון באנגלית שמתפרסם בתאילנד (ראו הומפייג' נוכחי בתמונה מימין), מאמצים גישה דומה. אם פעם היו כותבים מיאנמר ובסוגריים בורמה, היום זה בדיוק להיפך. הדיוק העיתונאי נופל קורבן לדעות פוליטיות. יפות ונאורות ככל שיהיו, זה לא קצת דבילי שכל עיתון יחליט איך הוא קורא למדינה מסוימת?

עוד תופעה ייחודית למשבר במיאנמר היא ההחלטה האמריקאית להעניש את בכירי החונטה ולהקפיא את נכסיהם בארה"ב. זה נשמע כמו טיפול הומניטרי במיוחד – חכם כמו סיכול ממוקד – שבו רק האשמים ייפגעו ולא שאר העם, אבל בתכל'ס, ארה"ב פשוט לא יכולה לאיים על מיאנמר בסנקציות כלכליות משום שהיא כבר עושה בדיוק את זה שנים רבות. עם כל הצער על המצב במיאנמר, כולם יודעים שיכול להיות הרבה יותר גרוע, למשל אם אמריקה תחליט לעשות עוד סיבוב למען הדמוקרטיה בדרום מזרח אסיה